Due to the recent events of COVID -19, Pan Am Experience flights have been temporarily suspended. We will post new experience dates As soon as Los Angeles country opens the ability to hold small gatherings. Please continue to monitor our website for upcoming dates. To ensure your safety, prior to each experience flight, our cabin cleaners will be performing a deep clean of all aircraft surfaces prior to flight. We look forward to seeing you soon.

iROZHLAS — Boeing, letušky a jídlo jako z minulého století. Hollywoodská restaurace připomíná zlatý věk létání

THE MALAY MAIL — At Pan Am Experience, Diners Relive the Golden Age of Air Travel
July 7, 2017
ENTORNO INTELIGENTE — Revista Exclusiva – Experiencia Pan Am, un Viaje Gourmet
July 19, 2017
Show all

iROZHLAS — Boeing, letušky a jídlo jako z minulého století. Hollywoodská restaurace připomíná zlatý věk létání

By Vojtěch Berger
July 8, 2017

Original Story

Šestadvacet let po krachu společnosti Pan American žije značka kdysi slavných aerolinek dál. I díky restauraci otevřené v Los Angeles, která připomíná zlatou éru létání. Retrovečeře ve věrné kopii Jumbo Jetu přijde na stejné peníze jako skutečná letenka. Na vstupenky se ale stojí fronty. A makety letadel Pan Am přibudou možná i v dalších amerických městech.

Za letištní přepážkou stojí stevard v dobové uniformě, který ťuká do obstarožní klávesnice. Vydá palubní vstupenku, opatří ji gumovým razítkem a popřeje hezký let. Všechno jako na přelomu 60. a 70. let minulého století. A všude logo společnosti Pan Am, která už dávno nelétá.

Dojem, že jsme o půlstoletí zpátky, nezkazí ani špalír letušek a rychlé bezpečnostní školení před startem. Nebe za okny je ale jenom namalované.

Na dokonalou iluzi mají v Hollywoodu patent a tato restaurace je rovnou uprostřed něj. Patří k filmovému studiu, které se specializuje na natáčení scén v interiérech letadel. A i tento Boeing 747 většinou slouží filmařům. Vždycky v sobotu se ale mění na úplně vyprodanou restauraci.

„Dřív jsem s Pan Am hodně létal a posbíral jsem spoustu jejich starých jídelních lístků. Dnes máme steak Chateaubriand, kuře s pepřovou omáčkou nebo vegetariánské těstoviny. Tohle se kdysi opravdu jedlo na palubě. K zážitku z jídla ale patří i dojem z toho, jak se servíruje. A obojí se nám povedlo oživit,“ popisuje Anthony Toth, který prochází letadlem v uniformě kapitána.

Zná tu každý kus interiéru, od podhlavníků na sedadlech až po originální porcelán Pan Am, všechno totiž léta pečlivě sháněl na leteckých vrakovištích a u jiných sběratelů.

Středovou uličkou letadla projíždí servírovací stolek, na kterém stevardky krájejí maso, a po večeři nabízejí i upomínkové předměty. Třeba slavnou příruční koženou tašku s logem Pan Am, kterou kdysi aerolinky rozdávaly svým pasažérům. Některým hostům se tu při večeři vracejí staré vzpomínky.

„Lidé jako já tohle opravdu zažili. Zlatý věk létání. Jenže už je to pryč a dnes s vámi aerolinky jednají jako s dobytkem. Natlačí vás do letadla, pak vás vyženou ven, vezmete si kufr a konec,“ říká jeden z hostů.

Nostalgicky se zasnít při pětichodové večeři přijde zhruba na 300 dolarů na osobu. A cena, zdá se, neodrazuje. Restaurace chystá rozšíření do Las Vegas nebo i do New Yorku. Oproti létání před 50 lety je tu ale jeden podstatný rozdíl. Tenhle let na zemi je přísně nekuřácký.